Ще в середині грудня 2015 р. у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів в рамках відкриття виставки відбулася зустріч долинян з – галицькою майстринею соломоплетіння Наталією Бойко.
Експозиція «Солом’яна іграшка: традиційна і сучасна» – сім композицій та близько семидесяти творчих робіт п. Наталії та її вихованців-гуртківців Малої академії народних ремесел м. Галича, в якій навчається також юна молодь із сусідніх сіл та містечка Бурштин. Як відзначила Наталя Василівна, виставка покликана презентувати творчість гуртківців Малої академії народних ремесел м. Галича – мистецтво плетіння із соломки – одного з найдавніших ремесел карпатського краю.
Цьому ремеслу п. Наталя навчалась у майстра народної творчості Марії Кравчук на Волині, художню освіту здобула в Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника і з того часу бере активну участь у заходах, мета яких відродження, збереження та розвиток народних традицій, сприяння індивідуальній творчості майстрів. А звідси багато напрацювань і досягнень: Всеукраїнський форум-симпозіум майстрів соломоплетіння «Солом’яний бичок» м. Луцьк, Волинської обл.. (2008 р.), Всеукраїнський симпозіум майстрів художньої обробки соломки й інших природних матеріалів „Солом’яний диво-птах” м. Хмельницький (2008–2009 рр.), міжнародний фестиваль соломникарства «Сніп» м. Луцьк (2008–2010 рр.), диплом І ступеня МОН України Українського Державного Центру Позашкілля (2012 р.), диплом МОН України Всеукраїнська виставка-фестиваль «Обдаровані діти України» (2013 р.), дипломи управління культури, НМЦКТ Прикарпаття (2011–2013 рр.), диплом учасника загальнодержавної виставкової акції «Барвиста Україна» (2012 р.), диплом за зайняте І місце у рамках фестивалю Ляльок (20-21 березня 2014 р.), диплом Центру Української культури та мистецтва за участь у Всеукраїнський виставці Народної ляльки м. Київ (2015 р.).
У даний час мисткиня Наталія Бойко працює керівником гуртків соломоплетіння у Малій академії народних ремесел м. Галич та у Будинку Культури ім. Т. Шевченка відділу культури Бурштинської міської ради, вихованці якого є переможцями обласних та всеукраїнських конкурсів. Нещодавно майстриня зі своїми гуртківцями брала активну участь у святкуванні 25-річчя Малої академії народних ремесел м. Галича. 25 гуртків закладу щорічно відвідують понад 600 дітей галицького району віком від 10 до 18 років, а випускники отримують Свідоцтво про позашкільну освіту.
У передноворічний та різдвяний час 2016 року – виставка п. Наталі і її гуртківців експонується у музеї «Бойківщина». Під час зустрічі з майстринею, в рамках відкриття виставки «Солом’яна іграшка: традиційна і сучасна», щиро привітала Наталію Бойко із першою виставкою у Долинському музеї Марія Юсип (в.о. директора музею, голова фотоклубу «Промінь», що діє при музеї), зауваживши, що маємо надію, що й надалі буде популяризуватись мистецтво бойківського ремесла – соломоплетіння, як в музеї «Бойківщина», так і у всьому бойківському краї, та подарувала від імені всіх працівників музею туристично-краєзнавчу друковану продукцію на згадку про музей «Бойківщина» в Долині.
Учасники зустрічі познайомилися з творчою біографією майстрині Наталії Бойко, історією закладу – Мала Академія народних ремесел м. Галича, де п. Наталія працює. Всі присутні мали змогу захоплювалися виробами, виготовленими із простого природного матеріалу – житньої соломки (дідухами, різдвяними павуками, оберегами, ялинковими іграшками, ангелами й берегинями), побачити колекцію майстрині соломоплетіння Долинщини – Параски Рак, що входить до експозиції етнографічного залу № 2, дізнатися імена майстрів соломоплетіння, які також представляли на огляд свої творчі роботи або ж проводили майстер-класи у музеї, та щорічно беруть участь у літній бойківській ярмарці «Свято Ремесел» у Долині.
Наталія Василівна Бойко поділилася практикою – звідки бере натхнення та ідеї для майбутніх художніх творів – «з народного мистецтва, казок, пісень; багато ідей пропонують її власні діти, а їх у п. Наталі аж троє, і всі вони вміють плести соломкою, час від часу навіть допомагають». Наталя Василівна довірилась, що також деколи може запозичати ідеї в майстрів, але при цьому використовує свій власний підхід до виготовлення виробу.
Привітала долинську гостю також Катрій Іванна Степанівна – керівник гуртка соломоплетіння Долинської районної Станції юних техніків зі своїми вихованцями, побажала успіхів у творчій праці, подорожей виставкам, навчати талановитих учнів. Присутні гуртківці також бажали майстрині добра та успіхів, відзначили, що «саме цікаві сніжинки та дуже різні солом’яні ляльки-ангелики їм найбільш сподобалися». Майстрині Іванна Катрій та Наталія Бойко висловили побажання на подальшу співпрацю та обмін досвідом між гуртківцями, запланували провести спільний майстер-клас і зустріч з вихованцями МАНР м. Галич у Долині.
Вартує згадати, що у Долинському краєзнавчому музеї вже проводили майстер класи із соломоплетіння такі митці Долинщини, як Віра Миколаївна Клименко, Галина Василівна Круліковська, та майстриня із Рожнятівщини Чічак Юлія Василівна, яка презентувала виставку своїх робіт під час минулорічного Різдва. Експонувалася минулого року в музеї також колекція робіт із соломоплетіння майстрині Катрій Іванни Степанівни з її гуртківцями Долинської районної Станції юних техніків. І вже багато років поспіль відомі у нашому краї мисткині беруть участь у Святі Ремесел, що відбувається в рамках святкування Дня міста.
На згадку про зустріч із галицькою майстринею соломоплетіння всі бажаючі стали до спільної світлини біля солом’яного велета-дідуха з побажаннями зустрітися у 2016 році.
Світ солом’яної іграшки – сучасної та традиційної очікуватиме своїх поціновувачів до 20 січня 2016 р., протягом святкового Різдва.
Ласкаво просимо!!!
Тетяна Гнатковська,
науковий співробітник музею «Бойківщина»