Традиційно, з року в рік, християни сьомого січня вшановують народження Ісуса Христа – Спасителя світу. Та кожен знає, що Різдву Христовому передує Свята Вечеря із символічних дванадцяти страв, до яких входять пампушки, узвар, вареники, голубці з гречкою, риба, великий калач, а основне кутя, яка є символом достатку і родючості. Достаток уособлюють пшениця та мак, а мед являється символом радості.
Музей «Бойківщина», як осередок збереження обрядових дійств і традицій вирішив на передодні Різдва, а саме четвертого січня, провести у своїх стінах майстер-клас по приготуванню куті. Для проведення заходу було запрошено дві майстрині: Стефанія Паляниця – щирий учасник майстер-класів та заходів у музеї «Бойківщина» та Вікторія Рібун – майстриня Станції Юних Техніків із помічницею.
Перед майстер-класом науковий співробітник Тетяна Гнатковська розповіла про різдвяні традиції, які притаманні нашому бойківському краю, та свято дотримуються у кожній оселі на Святвечорі і наголосила, що головною стравою Святої вечері посеред 12-ти страв, звичайно є Кутя.
А опісля, дві майстрині-господині разом з дітьми, приступили й до самого процесу: в макітрі почали перетирати мак (який називали в цей день тільки зернятками, щоб був добрий врожай), до перетертого маку додали горіхів, а хто бажає – цукру до смаку. Опісля у макітру додали вже готову пшеницю, все гарненько вимішали, полили медом. А до куті, яку готувала майстриня п. Вікторія додали ще й ізюм. Так готується традиційна кутя. Хоча газдині можуть додати на свій смак і розсуд ізюм, курагу… До речі, буковинці заправляють кутю халвою. В ході праці над приготуванням куті кожна майстриня розповідала своїй групці дітей про те, як готувалась кутя у їхній родині. І хоча юні господиньки під наглядом майстринь готували з однакових інгредієнтів, в кожної вдалася своя унікальна смачна страва. Наприкінці всі учасники покуштували кутю різних майстрів і могли порівняти страви. Кожна кутя була смачною по-своєму!!! Всі разом крок за кроком пригадували і про «квокання» на добробут перед і опісля вживання куті, про те, як «підкидували» кутю до стелі, як «ложками стукали опісля вечері» та ін. Та немає різдвяної пори без коляди і всі звичайно ж весело заколядували.
Попереду Свята вечеря у батьківській оселі. то ж бажаємо Вам
Куті смачної,
Коляди гучної,
Щасливого Різдва
І на весь Рік добра!