Свіча і Лужанка впадають в Дніпро
Між ними лежить Княжолука село
А там біла хата стоїть край села,
Де мати старенька мене вигляда…
Із пісні «Свіча-Лужанка»
Під час Святкування Дня міста – 2016 Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів познайомив долинян та гостей міста із творчістю родини художників зі Львова – «Виставка Івана, Оксани і Вікторії Проців», а 2 вересня ц. р. відбулась зустріч з митцями. Принагідно згадати, що в рамках святкування 10-річчя музею під час проведення заходу «Ніч у музеї», одним із його складових, був арт-квест «Відгадай ім’я художника-краянина». Саме тоді долиняни вперше для себе відкрили художника Івана Проціва родом із села Княжолука. Це була перша виставка митця, яка налічувала 8 художніх полотен із серії «Жінки народів світу». А цьогоріч – мешканці Долинщини й гості нашого міста вже мали змогу милуватися 45 роботами Івана, Оксани і Вікторії Процівих. Щиро дякуємо їм за це.
На початку заходу всі присутні на знак вдячності за мирне долинське небо вшанували полеглих АТО хвилиною тиші. Благословив захід парох УГКЦ с. Княжолуки о. Ярослав Савка, зауваживши, що існують невидимі моменти духовного світу, які може відкрити для себе людина за допомогою творчості митців, що виникають під час роздумів під час перегляду творчих робіт. о. Ярослав подякував Богу від імені всіх присутніх за обдарованість родини Процівих, зауваживши, що також цінимо ці таланти на «прослави Бога, добро народу і на поживу самим собі». «Цей Божий світ прекрасний, я бажаю, щоб ви на вершині свого мистецтва, на якій ви стоїте твердою ногою, поширювали той талант на весь світ і на родини, щоб всі ваші картини служили добру і щоб воно поширювалося по цілому світу…».
Від імені Долинської міської ради слово взяв Віктор Іванович Гошилик, зазначивши, що музей «Бойківщина» є духовним центром міста і всім долинянам приємно зустрічатися як з художниками, так і фотомитцями, поділився, що сам колись навчався у Долинській художній школі. Відмітив, що в кожній картині автор закладає глибину своєї думки, багатий її зміст, побачив своєрідність та спільні риси авторської техніки художників родини, яка вирізняється від творчості інших малярів, подарував на згадку про зустріч з долинянами книги про Долину та її митців (драма Антіна Вартового «У сумерках віків», «Оксани Грицей Заслужений майстер…», фотокаталог Юрія Червневого та ін.)
Теплу зустріч із гостями зі Львова супроводжували пісні присвячені митцям Процівим та їх матері Ользі Григорівні, у виконанні народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу клубу с. Княжолука «Барви Прикарпаття» («Свіча-Лужанка», «Червона калина» на сл. І. Франка, «Гай зелененький», «Дай Бог»), та Марії Надіївської – керівника цього співочого гурту (сольні пісні «Я бажаю» та «Букет моїх пісень»).
На зустріч із авторами виставки прибули представники громади односельчан із с. Княжолуки. Тепло привітав митців голова сільської ради Віктор Іванович Мальон: «Дуже вражений роботами родини Процівих, щиро радію за них і їх творчість і дякую всім художникам за вашу працю, гордий з того, що я є вашим земляком. Власне думаю, що потрібно насамперед подякувати і його вчителям..», побажав «здоров’я та успіхів у творчій праці і не зупинятися на досягнутому». Іван Іванович Проців (депутат сільської ради) підкреслив, що вчився з Іваном Процівим у художній школі, та зауважив, що «хоча багато серед нас вчилися у художній, яка багатьох навчає мистецтву малювати, та не всі в майбутньому можуть стати художниками, тільки ті, в кого виявиться Божий дар талант», висловив надію, що Проціви будуть дивувати світ все більше і більше.
І при цьому додав: «Таких талановитих людей одиниці, і хочеться для них все віддати», а опісля продекламував свого вірша, що присвятив п. Івану…
Художнику! В дитячі роки
Ти отримав Божий дар.
Тоді ж свою професію обрав
І рідним сином неньки України став.
Мистецтву юні роки назавжди Ти віддав
І вже сьогодні світ художником признав.
Чарівний світ в картинах відтворюєш,
Різноколірними фарбами в листах паперу викладаєш.
У мистецькі будні душею Ти поринув,
Звання Народного художника отримав,
І молодь світу научаєш: читати, мислити, пізнати,
Фарбами, любов й добро в картинах відтворяти.
І Ти ростеш із своїх крил
Щоб світ навколишній ожив.
Твоя картинна галерея на Прикарпатті у Долинськім краї
В музеї «Бойківщина» з умілих рук митця країни
дорогу в майбуття Україні застеляє.
Перша вчителька І. Проціва – Марія Ананівна Павлів (Княжолуцька ЗОШ) відзначила, що пишається своїм учнем, згадала, що «малий Іванко був чемним і старанним, старався все пізнавати і відтворювати». Після того, як одного разу приїхав з лікарні і привіз «купу малюнків», переконалась – яка у школяра багата фантазія і тому намагалась розвивати ці здібності в подальшому. Зауважила, що п. Іван вибрав складний напрямок у мистецтві – станковий живопис, але малюючи портрети жінок та інші картини і огортаючи їх власною фантазією, робить твори дивовижними. Відмітила, що у старших класах продовжував розвивати талант Івана вчитель Віктор Олексійович Павлів та висловила побажання: «Нехай тобі завжди щастя сміється, нехай Тобі все в житті вдається, нехай Тебе шанують люди і все життя щасливим буде!».
2 вересня цьогоріч – перший день навчального року Долинської художньої школи і у цей святковий день для юних майбутніх митців Долинщини приємною і цікавою була зустріч з родиною художників Процівих, яка відбувалась у день завершення виставки. Від імені викладачів та учнів художньої школи слово взяв її директор Олег Іванович Лаврів. «Враження неймовірні… Ця виставка не потребує слів, про кожну роботу можна багато говорити, і в кожній – глибока філософія. Дуже витончені роботи, сюжет кожної картини добре продуманий. Почесно, коли художник має свою авторську техніку. мені дуже імпонує тонкий та приємний гумор у картинах Вікторії. Всі роботи, що мають безмежні властивості, гідні бути виставленими всюди…». «Після перегляду цих картин, хочеться жити і жити. Це не так легко, як здається. Це великий і великий труд…», – ось так висловився долинський художник Іван Васильович Гуралевич та побажав авторам успіху і многая літ. Також привітав митців Процівих член Національної спілки журналістів України, фотомитець, майстер пера і пензля Ярослав Савчин та подарував гостям збірки своєї поезії. «Годинами можна стояти біля кожної роботи художників, читаючи її сюжет…Багато доріг пройдено, та ще багато кожен митець має намір пройти, тож нехай все вдається і належним чином було пошановано ваше мистецтво…».
Взявши слово, художник Іван Проців (член Національної спілки художників України з 1992 р., Заслужений діяч мистецтв України із 2008 р.) від усіх авторів виставки подякував владі міста, адміністрації музею, долинянам та односельчанам за теплу зустріч, всім вчителям на науку і добро та особливо своїй мамі «за любов, переживання і допомогу». Доцент кафедри академічного живопису Львівської національної академії мистецтв для учнів художньої школи Долини подарував власних 40 мистецьких каталогів.
Щодо сучасного юнацтва висловився: «молодь талановита була і є, і незважаючи на деякі думки про те, що молодь змінилась, як і все навколо … та молодь, що поставила перед собою ціль чогось домогтися, їздить по цілому світі і збагачуючи свій кругозір, навчається за кордоном, і таким чином досягає своєї мети». У цьому підтримала його і дружина п. Оксана – відома не тільки як художник жіночих портретів, персонажів, але і митець, який проявляє свій творчий хист в ілюструванні книг.
П. Іван відзначив: «Колись я, будучи студентом не мав змоги поїхати навіть в Польщу, а тепер Слава Богу, ми вже об’їхали майже всю Європу, Азію і Америку, й скрізь були виставки. Щодо приватного життя, навчався у Львівському державному інституті прикладного і декоративного мистецтва разом із майбутньою дружиною, але на різних факультетах, через деякий час познайомилися, одружилися, народили дочку Вікторію, рік за роком і от вчора вже проводжали внука до першого класу. Щодо нашої спільної творчої праці і моєї зокрема – це капля в морі. Я намалював сотні, приблизно тисячі картин і всі вони розлетілись по світу. Багато робіт осіло по музеях України та світу».
Іван Проців поділився своїми творчими планами на майбутнє – наступного року планується виставка в Музеї етнографії і художнього промислу у Львові, де буде представлено до огляду близько 70-ти робіт.
Опісля виставки від родини Процівих фондам музею Бойківщина було подаровано картини Івана Проціва «Бойківчанка» та «Старозавітня Трійця» (81х61; 52х47; авторська техніка), мистецькі каталоги від Івана, Оксани та Вікторії Процівих, книгу «Храм Св. Анни у Львові», (І. Проців, В. Жишкович; Львів. 2006). Не буде зайвим згадати, що поряд із станковою графікою і малярством Іван Проців працює у жанрі іконопису. Його праця у цьому напрямку – проект і виконання розписів та ікон церкви Св. Анни у Львові та церкви Вознесіння оо. Василіан у Золочеві.
На згадку про зустріч з долинянами у музеї «Бойківщина» митці отримали подарунки від музею «Бойківщина» – книгу «Історія Долини», наукові збірники «З історії Долини» та туристичну продукцію про наше мальовниче містечко.
Всі учасники зустрічі отримали в дарунок від митців мистецькі каталоги на добру згадку. Але не поспішайте засмучуватися, швидко промайне той час, коли до музею «Бойківщина» знову прибудуть картини художників родини Процівих.
Щасти всім і до нових зустрічей!
Тетяна Гнатковська,
науковий співробітник музею «Бойківщина»