«…Та вірю, що прийде весна
Тепленьким вітерцем повіє,
Розтопить сніг, пройде гроза,
І сонячним промінням обігріє…»
Петро Грицюк
20 січня у конференц-залі Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновича відбулося відкриттявиставки Петра Грицюка «На гранях суперечностей». Багато долинян та гостей міста прийшли привітати митця. Серед них представники Долинської міської ради, члени Клубу краєзнавства, що діє при музеї, художники та митці, долиняни – поціновувачі художнього мистецтва.
Кожна із тридцяти художніх робіт, що експонувалася, супроводжувалася описом думок автора, що надихнули митця до даного твору. Тому кожному відвідувачу було цікаво познайомитися з думками художника щодо кожного твору і водночас поставити питання автору. Також безпосередньо на заході всі присутні мали змогу почути вірші Петра Грицюка, а саме «На гранях суперечностей», «Зірка надій», «Вертеп», «Вона прийде», які по-своєму уособлювали деякі вибрані картини художника.
Петро Петрович Грицюк разом зі своїми батьками проживав декілька років у Долині. У місті працювали батьки п. Петра, а він, будучи школярем середної школи № 6, також відвідував Долинську художню школу. Пізніше з батьками п. Петро переїхав до Надвірної, де його батьки проживають й досі. Петро Петрович закінчив Національну юридичну академію України ім. Я. Мудрого в м. Харкові, працює юристом в Івано-Франківську, де й проживає зі своєю сім’єю.
Під час зустрічі з долинянами п. Петро зауважив, що у роботах намагається висловити свої думки, переживання: «Вважаю, що в цілому, що нас оточує – це суперечності, а людина повинна їх бачити і розуміти…» До прикладу, – засніжена карта України у вигляді гілочок калини, візерунок маминого вишитого рушника, подарованого сину в день весілля тощо. п. Наталя, дружина митця, зауважила що вся сім’я, вона і двійко дітей підтримують батька, водночас являються як порадниками, так і критиками, а художній твір, що відображає їх сім’ю – картина «Мій дім», основою якої є відображення долонь всіх членів родини на фоні рідної домівки.
Однією з перших привітала художника з виставкою у нашому мальовничому містечку керуюча справами виконавчого комітету міської ради п. Світлана Сапетна, подякувавши п. Петру за творчість, адже це творчість митця у вільний час від основної праці, і долинянам та гостям міста буде цікаво познайомитися з колекцією його художніх робіт. Цю думку продовжив у своїх привітаннях і долинський художник, перший директор Долинської художньої школи Іван Гуралевич,зауваживши, що радий і гордий, через те, що учень Долинської художньої школи, маючи задатки таланту, не покидає творити, хоча основною є інша професія, до того ж митець бачить світ та малює картини по-своєму; роботи в основному нереалістичні і мають філософський характер.
Викладач Долинської художньої школи Йосиф Миколайович Ужела проаналізувавши кожну картину, відзначив, що певний колорит підтверджує елементи імпресіонізму, у колекції картин присутні також елементи сюрреалізму. «Важливо, що автор дотримується композиції, перспективи, фактури, присутні елементи графіки; художнику відносно відома пластика людського обличчя, голови. Малювання мастихіном надає творам не тільки рельєфності, але й робить їх більш живописними. Роботи загадкові, вони заставляють відвідувача задуматися над кожною з них, і це важливо». Йосиф Миколайович підкреслив, що автор виставки «На гранях суперечностей» не закінчував вищих мистецьких закладів, але при цьому має талант, і можливо підсвідомо, але картини написані грамотно, та зауважив, що одну з цих робіт з задоволенням би хотів мати в себе вдома.
Степан Степанович Теліжин відзначив, що одразу сприймається вся колекція картин важко, але якщо підійти до кожної картини окремо, знайти час її зрозуміти, то людина вже сприймає по-філософські, підкреслив при цьому, що дуже вдало підібрані рами до картин.
Серед шанувальників митця були і гості з Гошева – родина Ярослава Яремка, які дружили в минулому з батьками п. Петра, і які теж щиро привітали митця з його досягненнями у світі творчості, адже окрім п. Ярослава (він відомий різьб’яр), в родині Яремків ще багато талантів.
Від імені долинян, працівників музею «Бойківщина»автору виставки «На гранях суперечностей» Петру Грицюку була подарована Книга «Історія Долини», нещодавно вийшла у світ завдяки спільній праці долинян та членів клубу Краєзнавців за сприяння Долинської міської Ради та збірка світлин-листівок історії Долини початку 20-х рр.. XX ст.
Слід зауважити, що у квітні 2016 р. у музеї «Бойківщина» запланований всеукраїнський патріотичний мистецький проект донецьких і прикарпатських художників «”У нас єдина доля – ім’я їй Україна”, автором і організатором, якого є Петро Грицюк.
Відкриття виставки відбулось, і оновлена зала з художніми картинами митця з Івано-Франківська чекатиме долинських шанувальників, гостей міста та туристів.
Виставка триватиме до 20 лютого 2016 р.
Ласкаво просимо!
Тетяна Гнатковська,
науковий співробітник музею «Бойківщина»