Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Відкрита «музична скринька» у музеї

Відкрита «музична скринька» у музеї27 травня 2017 р. у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулась творча зустріч долинян з колекціонером унікальної в Україні збірки народних музичних інструментів (основу якої складають українські народні) етномузикологом, доцентом Львівської НМА ім. М. Лисенка – Любомиром Кушликом.Відкрита «музична скринька» у музеї
Відкрита «музична скринька» у музеї

Під час заходу від долинян привітали гостя зі Львова член Національної спілки журналістів України Ярослав Савчин, майстер виготовлення удосконаленої 10-ти діркової сопілки Ярослав Лошак. З Рожнятівщини приїхав привітати доцента кафедри музичної фольклористики Львівської консерваторії майстер скрипки Роман Шмігельський. На творчу зустріч з музикознавцем також завітали колективи голландських хорів Візантійського хору з м. Утрехта та Хору ім. Миколи Лисенка.

Відкрита «музична скринька» у музеїВідкрита «музична скринька» у музеїВідкрита «музична скринька» у музеїВсі учасники зустрічі мали нагоду почути розповідь п. Любомира про всю колекцію етномузичних предметів, до якої входять не тільки загальновідомі музичні інструменти, як от до прикладу скрипки, альти, басолі, цимбали, барабани, але й бугаї, (серед них «бичок бойківський»), цитри, дуда (коза), різного роду та розміру трембіти і на кожному з них показати на практиці гру.

Велику зацікавленість у гостей заходу викликало ознайомлення із серією предметів, які розглядаються на території Бойківщини як музичні інструменти.Відкрита «музична скринька» у музеї До прикладу: серія Відкрита «музична скринька» у музеїВідкрита «музична скринька» у музеї«бойківські колокільця», що використовувалися під час весілля, як і «тарілка з грошима», музінструменти колядників-вертепників у різдвяний період року (коза, дзвінки різного роду, меланкові бичі тощо); серія дзвіночків, які використовуються священнослужителями (серед них ліхтар з дзвінком: священик, ідучи з причастям у нічну пору до хворого брав з собою ліхтар з дзвіночком і при цьому існувало повір’я, якщо дзвінок дзвонить тихо, то хворий обов’язково одужає…), серія «пастуших фуркалів», які допомагали пастухам створювати звуки, до яких худоба прислухалась, та таким чином виконувала їх накази, серія «клепалів», що вживалася в Страсну п’ятницю та суботу – у передвеликодень тощо.

Відкрита «музична скринька» у музеїЕтномузиколог на практиці показав, як музичні предмети, що в побуті мають інше призначення (до прикладу ложки, гребінці, манглівниці, кушки, дошка та клевчики), – можуть створювати музичні звуки, і діти в дитинстві їх часто використовували (як виявилося, не тільки в Україні). При цьому, кожен учасник зустрічі міг оглянути серію дитячих інструментів та згадати своє дитинство.

Відкрита «музична скринька» у музеїПісля «музичної екскурсії» виставкою, п. Любомир запропонував групібажаючих «спонтанно» пограти разом в новоствореному оркестрі, вибираючи за побажанням «музичний інструмент». Вийшло багато радісних емоцій, задоволення й утіхи.

І от насамкінець творчої зустрічі, етномузиколог зі Львова залюбки відповів на всі питання гостей – учасників зустрічі та охоче з ними знимкувався.Відкрита «музична скринька» у музеї

На згадку про зустріч від музею «Бойківщина» п. Любомир отримав подарунки – збірники «З історії Долини» та туристичні буклети про бойківський мальовничий край. Натомість автор музичної колекції подарував фондам музею видання статей про традиційну народну музичну культуру Бойківщини.

Тетяна Гнатковська

науковий співробітник музею «Бойківщина»

P.S. Шановні долиняни та гості міста!

Не пропустіть нагоди відвідати цю унікальну виставку, яка триватиме до 10 червня ц. р.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).