Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Усе життя під гаслом «Бог і Україна»

фото 1 optimized scaled
Усе життя під гаслом «Бог і Україна»

присвячене О. Ковалю

«Батьки і діти – всі до боротьби!

Хай всміхнеться сонце

І не крячуть круки,

Що ми в неволі згинем як раби»

(один з улюблених віршів Омеляна Коваля)

2020 рік  – є роком 100-річчя Омеляна Коваля, уродженця невеличкого села Рахині Долинського р-ну, члена Проводу ОУН (б), секретаря Головної Ради Українських Громадських Організацій Бельгії, одного з президентів Європейського Конгресу Українців, співзасновника Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Г. Ващенка.

Нагороджений у 2010 році – орденом «За Заслуги» III ст., 2012 – Почесним знаком Св. Юрія від м. Львова, 2014 – орденом регіонального фонду ім. Короля Данила I ст., 2015 – бельгійським королівським орденом Леопольда II-го із званням офіцера, 2015 – орденом Володимира Великого від голови Київського Патріархату, 2015 – орденом Свободи.

Саме Омелян Коваль організував у Долині, 1 липня 1941 року, проголошення Акту відновлення Української Держави, після чого був заарештований спецслужбами та переданий до гестапо, перебував у  в’язниці на Лонського у Львові, пізніше відбував покарання у в’язницях нациських таборів Аушвіц, Майтхаузен, Мельк, Ебензе. Та він переміг смерть і вийшовши на волю, взявся за активну громадську діяльність з відродження українства.

На схилі літ знайшов у собі сили ще раз пригадати своє важке життя в Україні і закордоном, відтворивши його у спогадах «Спомини мого життя»,  які залишив для нащадків.

Варто зауважити, що проживаючи закордоном, він так і не отримав громадянства чужої країни, а чекав можливості стати  громадянином України. І його велика мрія здійснилася у 1997 році. А вже у  2013 році остаточно переїжджає у Львів. У лютому 2019 року Омеляну Ковалю мало б виповнитися 99 років, до свого сторіччя не дожив зовсім небагато часу, відійшовши у засвіти 19 січня 2019 року. Похований на полі почесних поховань № 67 Личаківського кладовища у Львові.

За період незалежної України  Омелян Коваль неодноразово відвідував рідне село і родину; церкви, в тому числі і відомий далеко за межами України Гошівський монастир на Ясній горі; зустрічався з громадськістю та мером міста Долини; відвідував краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів.

Саме про патріотичне життя Омеляна Коваля, його щиру та дієву любов до рідної української землі та держави, здобутки у праці з українською громадою Бельгії та Світовим Конгресом Українців, високі нагороди від держав Бельгії і України, згадувалося на зустрічі, яка відбулась цьогоріч 24 лютого у музеї «Бойківщина». Це далеко не перша зустріч у Долині, на якій у колі краєзнавців, вчителів, громадськості Долинського краю та родини Омеляна Коваля була можливість ближче познайомитися зі сторінками його біографії, невпинною та наполегливою працею в українській громаді. Ця зустріч була присвячена 100-річчю від Дня народження Омеляна Коваля. Вечір пам’яті можна назвати сумним, адже святкувати річницю друга, родича, соратника та земляка, який зовсім недавно відійшов від нас, і пам’ятаючи тільки живим – не легко.

Почесними гостями на зустрічі були: син Омеляна Коваля – Зенон Омелянович (дипломат, представник франкомовних урядів Бельгії при Юнеско й Організації економічного співробітництва та розвитку в Парижі,  «європеєць у паспорті, українець в душі», одним з перших дипломатів-українців  в уряді Бельгії), його старша донька Зореслава, яка з 2013 року разом зі своїми батьками переїхала до Львова, де  проживає досі та перший ректор відновленої Богословської Академії (тепер УКУ), професор кафедри пасторального богослов’я ФБФ УКУ– отець доктор Михайло Димид, який 23 січня 2019 року брав участь у служінні поминального чину над прахом О. Коваля у Соборі Св. Юра у Львові. Гості Вечору поділилися особистими спогадами. «Добре виховання – найважливіше, чого має прагнути людина» – ці слова належать сину Омеляна – Зенону Ковалю і в цьому невеликому реченні простежується вплив великого батька на подальше становлення і життя своїх дітей.

Омеляну Ковалю рішенням Долинської міської ради 2010 року було присвоєно звання почесного громадянина міста Долина, також на честь його імені перейменовано одну з вулиць міста, і цим поділився на зустрічі голова міста Володимир Гаразд, який товаришував з  Омеляном Ковалем і не раз зустрічався з ним та його родиною.

Поділилися щирими спогадами про Омеляна Коваля і його родина з с. Рахині, серед якої була співорганізатор цього Вечору Пам’яті – Мирослава Ружевич (Озгович) – головна режисерка культурно-масових заходів Долинського р-ну.

У цей сотий День народження українського громадського діяча, члена Проводу ОУН, у конференц-залі Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відкрилась виставка присвячена його імені, яка познайомила всіх присутніх з  життєвим та патріотичним шляхом невтомного борця за незалежність України. Були також представлені особисті речі Омеляна Коваля та колекція державних нагород,  не залишилась поза увагою і його редакційна та друкарська діяльність. Експозиція триватиме до 1 липня ц. р. тому щиро запрошуємо патріотичну молодь, долинян та гостей міста глибше пізнати життя та громадську працю славетного краянина.

Пам’ять про Омеляна Коваля не згасне. І свідченням цього – подія, яка відбулася у Львові – вихід у світ нової поштової марки України,  присвяченої Омеляну Ковалю, а саме 75-річчю від дня визволення в’язнів з концтабору Аушвіц, серед яких був і Омелян Коваль.

Погашення марки відбулося 6 травня 2020 р. у приміщенні Головного поштамту міста Львова. Варто згадати, що в далекому 1945 році – 6 травня було велике християнське свято – Великдень. І саме в цей день Омелян Коваль і його побратими отримали неймовірний Божий подарунок – звільнення з концтаборів Аушвіц та Ебензе союзними військами. Пізніше Омелян Коваль так коментував цю подію: «наша духовність перемогла їхні ракети». Через карантинні обмеження не було змоги зробити цей захід публічним, тому на ньому були присутні тільки донька Омеляна – Зореслава Коваль та представник Української Галицької Партії (побажав залишитися невідомим).

На поштовій марці внизу та обабіч зображення портрета Омеляна Коваля герб України – славний тризуб; написи: великими літерами «Україна» та малими «Ukraina», літера «V» від значення слова «Victory» – (перемога), «Омелян Коваль» та його роки життя «1920-2019», «75 років», «Аушвіц», «Ебензе», «6 травня 1945». Рівно о 12:00 год. 6 травня примірник погашеної марки почав свою подорож  до музею «Бойківщина» і на даний час знаходиться у фондах.

Пам’ять про Омеляна Коваля не згасне. І свідчення цього – поповнення фондів Краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів особистими речами О.  Коваля та зразками його редакційної та видавничої діяльності. Про це можна детальніше дізнатися зі статті наукового збірника «З історії Долини» № 9, який вже в недалекому майбутньому вийде в світ.

Пам’ять про Омеляна Коваля НІКОЛИ не згасне…

Вічна пам’ять Героям! Слава Україні!.

Адміністрація музею «Бойківщина»

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).