Бережи мене Боже! Мою душу і тіло,
Мою правду і долю, моє діло і волю.
Захисти мене Боже від каліцтва і смерті
Від полону і зради, від ганьби і зневаги.
Подаруй мені Боже життя і здоров’я
Перемоги і миру, добра і любові.
Подай мені Боже тепло і притулок
Надію і віру, Вільну Україну
«Молитва Захисника» Петро Грицюк
5 квітня 2016 р. у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулось відкриття виставки «У нас єдина доля – ім’я їй Україна» однойменного Всеукраїнського мистецько-патріотичний проекту, що триватиме до 27 квітня. Презентація колекції художніх робіт Донецьких та прикарпатських художників через згуртованість митців має мету засвідчити єдність українського народу не залежно від того, де вони проживають, на заході чи сході. Об’єднавши в одне ціле 70 художніх творів, проект познайомив між собою та поріднив 15 художників з різних регіонів України.
Автор і організатор мистецького проекту, в рамках якого також проходять творчі пісенні вечори за участю дітей учасників АТО, – митець Петро Грицюк. Долиняни вже знайомі із творчістю п. Петра – учасника та партнера “Порталу незалежних художників”. Персональна виставка «На гранях суперечностей» художника, юриста за професією, експонувалась у музеї «Бойківщина» ще на початку 2016 р. Мистецько-патріотичний проект, що існує більше року, розпочав власне експозиційну подорож із Івано-Франківська та вже нараховує 9 об’єднаних художніх виставок, адже до кожної з них ще долучаються місцеві митці.
Символом проекту являються два відео кліпи з патріотичними піснями «У нас єдина доля – ім’я їй Україна» https://www.youtube.com/watch?v=GeE2e_qzYEM та «Молитва захисника» https://www.youtube.com/watch?v=ViPYNDk4WmA&nohtml5 на слова Петра Грицюка. Візитівкою експозиції на всіх її проектах – мистецька робота п. Петра «Єдність в символах», на якій, за словами автора, зображені адміністративні частини нашої країни, які зшиті між собою червоними і чорними нитками, та тризуб, який символізує поки що нецілісний народ України. «Щоб мати справжню державу, потрібне єднання, зшити Україну можна лише патріотизмом», – висловлює свою думку художник.
Учасники мистецького проекту: Володимир Арсенич (м. Івано-Франківськ), Петро Грицюк (м. Івано-Франківськ), Ольга Грушко (м. Торез Донецької обл.), Володимир Шиян (Луганщина), Анатолій Мельниченко (м. Горлівка Донецької обл.), Валерій Твердохліб (м. Івано-Франківськ). Серед долинських митців Михайло Гошовський, Іван Гуралевич, Надія Дичка, Олег і Тарас Лавріви, Ярослав Савчин, Оксана Сподар, Степан Теліжин, Йосип Ужела, Богдан Фреїв. Їх твори так само представлені у виставці «У нас єдина доля – ім’я їй Україна».
Привітала учасників зустрічі Світлана Сапетна, керуюча справами виконавчого комітету Долинської міської ради, відзначивши важливість мистецького-патріотичного проекту, «адже подібні заходи, що також відбуваються у місті, допомагають українцям Сходу і Заходу об’єднатись духовно».
Поблагословив працю мистецько-патріотичного проекту радник Архієпископа і Митрополита Івано-Франківської Митрополії, засновник щорічного у м. Долині фестивалю-конкурсу української духовної сучасної пісні «З піснею до Бога» ім. кардинала М. Любачівського, керівник благодійної організації «Любов і милосердя», парох Греко-католицького храму Сердець Ісуса і Марії у м. Долині о. Вітольд Левицький. Отець Вітольд подарував всім присутнім музичні номери «Поклоняюся, мій Христе», «Страждальна Мати», «Під Хрест Твій стаю…», «Сходімся друзі», «Моя молитва». Присутні з пошаною слухали християнські пісні і подумки просили в Бога благословення для бійців на передовій та поранених, миру в Україні.
Петро Грицюк, розповів учасникам зустрічі про ідею створення мистецького проекту: «Виникла, як тільки познайомився із художниками зі Сходу. Це дуже важливо знати і пам’ятати про події на Донеччині і Луганщині, бо ми живемо тут на Прикарпатті спокійно і не відчуваємо вповні того, що діється там. Насправді художники Сходу і Заходу єдині у своєму прагненні жити вільно і жити на своїй землі».
На відкритті заходу були присутні двоє художників з міста Торез Донецької області – Ольга Грушко та Володимир Шиян, які здавалося б ще не давно відкривали свою виставку «Барви рідного краю» в Донецьку. Взявши слово, п. Ольга розповіла про себе: «…В зв’язку з тим, що наша земля на якій ми народилися, була окупована, – ми були змушені були покинути рідний край і переїхати до Івано-Франківська. Вивезли що могли, тричі вивозили свої роботи. Через те, що подекуди роботи через кордон змушені переносити в руках, – брали невеликі роботи. Залишили свою творчу дачу в Криму, де разом з чоловіком спілкувалися із своїми друзями-українцями, малювали красу кримського краю, квіти, плоди, що вирощували своїми руками. Вже у Івано-Франківську, як тільки познайомилися з п. Петром, організували разом проект «У нас єдина доля – ім’я їй Україна». З осені ми вже встигли зробити у Івано-Франківську декілька виставок, в тому числі і в «Бастіоні» з назвою «Кольоровий світ». Ще давно мріяли потрапити в Карпати, та все не було можливості, і ось, за дивним збігом обставин, доля нас привела туди, куди хотіли потрапити у своїх мріях…»
Привітали гостей міста директор Долинської художньої школи Олег Лаврів, поетеса і митець Надія Дичка, вчитель художньої культури і креслення Долинського природничо-математичного ліцею Оксана Сподар, побажали митцям миру в країні, духовної єдності, творчої наснаги, нових виставок та пообіцяли в мирному майбутньому приїхати на Донеччину зі своєю виставкою.
В кінці відкриття виставки від імені адміністрації музею Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів «Бойківщина» за участь у мистецькому проекті «У нас єдина доля – ім’я їй Україна» та активну діяльність у справі національно-патріотичного виховання на теренах Бойківщини всім її вторам були вручені Подяки.
Маємо сподівання, що опісля сьогоднішньої зустрічі митців безкрайніх жовтогарячих українських степів та синіх Карпат народяться нові спільні проекти, ідеї, виставки, пленери, зустрічі тощо.
Мир Дому нашому, що зветься Україна!
Тетяна Гнатковська,
науковий співробітник музею «Бойківщина»