15 січня 2016 р. у музеї «Бойківщина», в останній день експонування виставки «Барви Яворівського краю» Наталії Дюг, майстринею будо проведено майстер-клас, де всі бажаючі мали можливість навчатися мистецтву розписувати яворівську забавку.
Митець яворівського розпису, Член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, майстер виробничого навчання ДНЗ «Художнє професійно-технічне училище ім. Й. П. Станька», Наталя Володимирівна Дюг народилася в с. Рясна-Руська Яворівського р-ну Львівської області.
Навчаючись у школі, проявляла зацікавленість до творчої праці, відображаючи у малюнках про природу різнобарвні квіти. Коли мама доручала випікати різні тістечка або ж кулінарні випічки, юна Наталя, використовуючи весь свій потенціал фантазії, – створювала «неповторні смачні сувеніри».
Після отримання середньої освіти здобула художню у Львівському коледжі декоративно-прикладного мистецтва ім. І. Труша на відділі «Художнє оформлення», яке закінчила у 1991 році. Працювала в групі майстрів, що реставрують церкви (відновлення ікон), вчителем образотворчого мистецтва в школах м. Львова (№ 92, пізніше № 100), дизайнером з розпису напольних декоративних ваз у цеху Львівського керамічного заводу. Після одруження проживає у с-щі Івано-Франкове (25 км. від Львова).
З 2002 року викладає у профтехучилищі № 14. З 2000 по 2005 роки продовжила навчання мистецтву у Прикарпатському університеті ім. В. Стефаника на відділі «образотворче та декоративно-прикладне мистецтво». Опісля закінчення вищого закладу успішно захистила магістерську наукову працю на тему «Художні особливості розпису та різьби по дереву на Яворівщині кін. XIX – поч. XX ст.».
Продовжуючи працю викладання в художньому профтехучилищі № 14, також вела гурткові заняття із живопису, на яких розпочала експериментальне освоєння різноманітних прийомів і технологій живописного і живописно-декоративного малювання на склі, тканині та традиційного розпису на виробах з дерева (мотиви яворівського народного орнаменту). Прийнята до Національної Спілки майстрів народного мистецтва України. Твори основного творчого напрямку художниці створені на базі народного художнього промислу Яворівщини.
Перша персональна виставка художниці, що відбулася в серпні 2009 р., показала нове творче проникнення автора у традицію яворівського розпису (перенесення яворівських візерунків на полотна і зародження нової гілки яворівського народного мистецтва – станкового розпису).
Вже до середині січня 2016 року колекція художніх робіт Наталія Дюгпобувала в музеї Етнографії та Художнього Промислу (м. Львів), музеї «Яворівщина» (м. Яворів), музеї Івана Гончара (м. Київ), музеї «Дрогобиччина» (м. Дрогобич), Ягеллонському ярмарку (м. Люблин, Польща), Державному меморіальному музеї М. Грушевського (м. Львів), Городоцькому історико-краєзнавчому музеї (м. Городок), музеї-садибі родини Антоничів (с. Бортятин), музеї Гетьманства (м. Київ), у м. Красний Лиман (культурно-мистецька акція Управління культури і туризму Донецької ОДА і СМОГ «Соціальний вектор»), Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів.
На майстер-клас до музею «Бойківщина» прибули школярі із с. Герині, що навчаються у Болехівській загальноосвітній школі, вчителі малювання та образотворчого мистецтва Шевченківської загальноосвітньої школи, музейні працівники Калуського музею разом зі своїм директором Уляною Паньо.
На початку заходу гості з Яворівщини подаровано музейну друковану продукцію про туризм на Долинщині та збірочку поезії долинської письменниці Надії Дички на згадку про наше місто.
Поряд з виставкою, що тривала місяць часу, учасники майстер-класу зачаровано розглядали картини яворівського розпису.
Під час проведення майстер-класу у музеї «Бойківщина», її учасники не тільки ознайомилися з традиціями яворівського розпису, засвоїли основні елементи розпису, але й мали можливість побути справжніми яворівськими майстрами – розписати для себе яворівську забавку – сопілку.
Був час і п. Наталія розповідала про свій майстер-клас у Краматорську, у Красному Лимані на сході України, про те, як музейники та працівники шкіл захоплювалися яворівськими забавками, картинами, розписаними яворівським розписом. Наталя Володимирівна також і розповіла про художнє училище ім. І. Станька, де працює викладачем. В училищі є різьбярі, столярі і живописці. Столярі чи різьбярі виготовляють ці до прикладу скринечки, а вже живописці вже розписують. Учні училища мають безкоштовний гуртожиток, малозабезпечені – допомогу та одноразове харчування, інші стипендію, а хто відвідує художній гурток – збільшену. Учні проходять практику, розмальовуючи іконостаси церков тощо. В основному пиймаються всі бажаючі навчатися художньому мистецтву, та саме у наступному навчальному році Наталія Володимирівна буде набирати клас учнів по навчанню живопису.
Від Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів виставка «Барви Яворівського краю» майстрині Наталії Дюг вже перемістилася до виставкової зали м. Калуша, та спільна світлина, виконана опісля проведення майстер-класу та власноруч розписана яворівським розписом сопілка, буде нагадувати всім її учасникам про теплий та мистецький час проведений разом з п. Наталею у музеї «Бойківщина». До того ж спільна світлина всіх учасників майстер-класу і майстрині буде завжди нагадувати про теплу зустріч у музеї.
Щиро дякуємо майстрині Наталії Дюг за подаровані фондам музею «Бойківщина» мистецькі роботи, розписані яворівським розписом, – картину «Барви Великодня», яворівські дерев’яні забавки: коника, деркача, сопілку.
Далеких подорожей Вашій, п. Наталіє, мистецькій виставці «Барви Яворівського краю», добрих, талановитих і слухняних Вам учнів бажають всі працівники музею «Бойківщина».
Тетяна Гнатковська,
науковий співробітник музею «Бойківщина»