19 грудня 2014 р У Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулось відкриття виставки солом’яних робіт майстрині з села Небилів Рожнятівського р-ну, яка вже багато років поспіль бере участь у щорічному «Святі Ремесел».
Юлія Чічак – уродженка Кривого Рогу, знайшла свою половинку на Прикарпатті і з сім’єю проживає у гірському с. Небилів Рожнятівського району. Має трійко діток, які також вправляються у виготовленні різноманітних солом’яних виробів. Працює вчителем Небилівської школи.
Мистецтву плетіння із соломки п. Юлія навчилася ще будучи студенткою, у рідному місті. Приїхавши на Прикарпаття, майстриня опанувала і плетіння різдвяних символів, святкових оберегів Бойківщини. Зі слів п. Юлії – «техніка виготовлення робіт із соломи настільки проста, що її легко засвоює навіть п’ятирічна дитина».
Вашій увазі – традиційні різдвяні дідухи і солом’яні бойківські павуки, зірки, дзвіночки та янголи та інші святкові обереги, новорічні та різдвяні ялинкові прикраси, пташки, а разом з тим – панно, скульптури, капелюшки з віночками, та навіть предмети, корисні у побуті – скриньки, підставки й цукерниці. Святкові обереги виключно із колосся пшениці та різнотрав’я, бо за словами майстрині «овес, додається щоб збирався рід увесь, пшениця, щоб родила всяка пашниця, жито символізує багатство, добробут». Тепер майстриня навчає цьому мистецтву і своїх учнів. А оскільки «фантазія дітей ллється через край», то колекція поповнилася ще й ляльками, казковими героями, персонажами із мультфільмів, солом’яними тваринами та птахами. Дочка майстрині Оксана змалечку сама вже вміє виплітати вінок, намисто та навіть пояс із соломи, та носить його.
Майстриня розповідає, що на новорічно-різдвяні свята краще прикрашати вхідні двері соломою, аніж штучною сосною, як звично, і таким чином ми стаємо ближче до нашої бойківської традиції.
Минулого року свої витвори презентувала майстриня Юлія Чічак у передноворічний час, а саме 19 грудня у день Св. Миколая, в Івано-Франківську, у малому залі Музею мистецтв Прикарпаття. Цьогоріч нагоду помилуватися виробами п. Юлії і її дочок мають долиняни та гості міста
Різдвяні атрибути майстрині із гірського села можна не лише оглянути, а й придбати.
Вартість коливається від 10 до кількох сотень гривень.
Виставка святкових оберегів буде тривати протягом новорічно-різдвяних свят.
Ласкаво запрошуємо!!!
Тетяна Гнатковська
науковий співробітник музею «Бойківщина»