Вже десятий рік поспіль одним із заходів в рамках відзначення Дня міста у Долині – є Свято Ремесел, яке організовує Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів.
Гончарі, ковалі, різьбярі, ткачі, художники, вишивальниці та писанкарки, дизайнери українського одягу та бойківські музики, майстри бісеро-, лозо- та соломо плетіння, ляльки-мотанки та народної іграшки, музичних інструментів та бойківських страв із різних областей України і сусідніх районів Долинщини прибувають у цей день до мальовничого прикарпатського містечка на ярмарок. Їх чисельність щороку коливається від шістдесяти до дев’яноста. Поряд із долинськими та прибулими майстрами Ремесел рік за роком демонструють свою майстерність викладачі гуртків Долинської районної Станції юних техніків (РайСЮТ) та Районного Будинку дитячої і юнацької творчості (БДЮТ). Одночасно, на зустрічах мистців різносторонніх напрямків народної творчості для долинян та гостей міста проводяться цікаві майстер-класи, чути спів кобзаря або ж гру на давніх музичних інструментах (до прикладу, на лірі, кобзі, дримбі, трембіті, пищавках тощо).
Вже традиційно на «Святі Ремесел» проводяться конкурси «Найталановитіший майстер», «Найкреативніший виріб» та «Найсмачніша бойківська страва» і кожен бажаючий може долучитися до голосування. Тільки на ярмарковій площі Ремесел можна викувати самостійно для себе щасливого «срібного» або ж «золотого долинара» та «зробити знимку» у бойківських народних строях з фондів музею. До того ж, тут працює палатка із туристичною та краєзнавчою літературою музею «Бойківщина», Долини, Долинщини, де водночас можна придбати літературу письменників Долинщини та мистецькі каталоги діючих виставок. Відтак, у виставкових залах музею всі небайдужі до мистецтва можуть ознайомитись з творчістю родини мистців-художників і не тільки. Важливо зауважити, що кожного року опісля «Свята Ремесел», фонди музею «Бойківщина» поповнюються новими сучасними зразками різних видів декоративно-прикладного мистецтва.
Слід відзначити – вперше у Долині Свято Ремесел було започатковано у 2006 році директором музею «Бойківщина» Тетяною Любомирівною Сенів. Перші роки площа перед музеєм об’єднувала гурт майстрів бойківського ремесла, залишаючи в умільців незабутні враження та закликаючи вже на зустріч наступного року не тільки знайомих мистців, але й їх друзів. Через деякий час «Свято Ремесел» «помандрувало» на зелену галявину поряд з Медовою алеєю, щоб разом з майстрами-медовиками дивувати своїми талантами гостей та мешканців міста.
Чим же вирізнилося «Свято Ремесел-2016» з-поміж інших?
Цьогоріч спільне Свято Меду і Ремесел розпочали трембітарі зі Львова Іван Яводчак та Микола Стефаник, які пізніше виступили дуетом, демонструючи гру на бойківських дримбах. Всі, хто бажав з ними сфотографуватися біля музичної палатки або ж поспілкуватися, – скористалися цією нагодою. На «Свято Ремесел-2016» прибуло 65 майстрів із Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Закарпатської областей. Окрім вже відомих майстрів «Бойківської кухні» вперше долинян знайомила із стравами закарпатських бойків кухня Віталія Левка, а різними сортами закарпатських вин – Іван Мишкулинець. Спільним голосуванням долинян та майстрів Ремесел визначено переможців конкурсів. Перше місце у конкурсі «Найталановитіший майстер» зайняла майстер різьби по дереву Марія Юрич (РайСЮТ) (м. Долина), «Найкреативніший виріб» – майстер писанкарства Наталія Андибур (с. Нижній Струтин Рожнятівського р-ну), «Найсмачніша бойківська страва» – Ганна Керничишин (с. Пшеничник Долинського р-ну). Всі переможці отримали від адміністрації музею «Бойківщина» грамоти і пам’ятні подарунки. З нагоди 10-річчя «Свята Ремесел» та за активну діяльність у збереженні та відновленні народних ремесел і промислів, звичаїв та традицій Бойківщини подяки й грамоти отримали майстри, які проводили майстер-класи та багато років поспіль є активними учасниками святкувань Дня міста у Долині. Це: подружжя гончарів Сергій і Світлана Петращуки, Олександр і Олександра Андрусяки, гончарі Віталій Владковський та Любов Румянцева – група майстрів з Івано-Франківська; гончарі Богдан Дмитрусь із м. Бережан та Василь Арсенич (м. Тлумач), Ганна Керничишин (за проведення майстер-класів з приготування бойківських страв, прядіння ниток), Федір Керничишин (проведення майстер-класів із виготовлення ґонти), майстрині соломоплетіння Юлія Чичяк (с. Небилів Рожнятівського р-ну) та Наталія Бойко (м. Галич).
Злагодженій праці Свята Ремесел допомагали волонтери Герцяк Тарас і Христина, Тріщ Наталя і Оксана, Курус Соломія.
Щиро дякуємо всім меценатам «Свята Ремесел – 2016» за спонсорську допомогу у придбанні подарунків для переможців конкурсів та відзначення найактивніших впродовж 10-ти років учасників Свята Ремесел.
Цьогоріч під час святкування Дня міста у приміщенні музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів долиняни та гості міста мали можливість відвідати новостворені тимчасові експозиції: «Українська філателія 1918-1945 рр.» із приватної колекції мґр. Олега Павліва, «Вилучене з хаосу» Руслана Романишина, «Виставка родини Івана, Оксани, Вікторії Процівих».
Місту Долині – вже 1037 років. Сподіваємося, що й надалі міцнітиме дух патріотизму краян, завдяки добрим справам долинян рідне місто розквітатиме, і разом з ним непереможна і стійка українська держава.
Мирного неба, успіхів у праці та зустрічі на Святі Ремесел-2017!
Тетяна Гнатковська
науковий співробітник музею «Бойківщина»