Однією з яскравих сторінок щорічного Святкування Дня міста у Долині і досі залишається фестиваль Меду і Ремесел. Разом з бджолярами, у наше рідне місто прибули і майстри ремесел та промислів. Цьогоріч своє ремесло презентували 65 майстрів з долинського та сусідніх районів Івано-Франківської, а також Миколаївської, Львівської та Хмельницької областей.
Вже 9-й рік поспіль Виставка-Ярмарка рекомендувала долинянам та гостям міста колекції українських вишиванок та народних костюмів, аксесуари до українського народного строю та до предметів мисливства, вишивку ручну і машинну, прикраси з різнобарвного каміння та бісеру, полімерної глини, сувеніри з металу, сувеніри та посуд з дерева та кераміки, картини художників, вишивальниць та виконані за допомогою бісеру, березової кори. Долинські майстри – вчителі гуртків народно-ужиткового та прикладного мистецтва Долинської районної Станції юних техніків, Будинку дитячої та юнацької творчості також презентували колекції творчих робіт.
На площі Свята Ремесел працювала Бойківська кухня. Тут майстриня Світлана Гошовська (ресторан «Вигодянка», с-ще Вигода) з помічниками частували бойківськими стравами долинян та гостей міста, а до козацького столу запрошував Андрій Гошовський. Два казани – токану та бойківської кулеші приготувала для всіх охочих Ганна Керничишин (с. Пшеничник). Тут таки можна було купити різних сортів сиру та свіжих чорних ягід у Ігора Небиловича (підприємство «Еко-Карпати»). Неподалік – майстрині з с. Лолин пропонували придбати чай з лікарських трав, сухі гриби, тощо…
Щоб продемонструвати гру на бойківських інструментах таких, як трембіта, дримба, сопілка, пищики, брязкальці та ще серії інших музичних інструментів, на свято прибули Любомир Кушлик, викладач кафедри фольклористики НУ ім. І.Франка у Львові та Михайло Кітраль з с. Вишків, майстер гри на дримбі та саморобній залізній трембіті. В колі майстрів музичних інструментів був присутній майстер смичкових інструментів Роман Шмігельський (с. Ясінь Рожнятівського р-ну) та майстер з виготовлення сопілок – Ярослав Лошак (м. Долина).
Протягом святкування проводили майстер-класи гончарі: Віталій Владковський і Любов Рум’янцева (м. Івано-Франківськ), Богдан Дмитрусь (м. Бережани). Своїм досвідом ділилися: «ряснення бойківських спідниць» – Бабчинська Марія (с. Лолин), «виготовлення ґонти» Керничишин Василь (с. Пшеничник), «приготування бойківського кулеші і токану» Керничишин Ганна (с. Пшеничник).
Приємно дивував гостей міста і відвідувачів площі Свята Ремесел – коваль “долинарів”, за допомогою якого кожен охочий міг викувати в День міста монету – «свого долинара», «срібного» або ж «золотого».
На площі працювала палатка з туристичною та краєзнавчою літературою музею, Долини, Долинщини, де водночас можна було придбати літературу письменників Долинщини.
Серед майстрів та гостей міста був проведений конкурс «Найкращий майстер Ремесел-2015», переможцями якого стали Наталія Кріль – майстриня біжутерії з полімерної глини (1 місце); Марія Юрич – майстер художньої різьби по дереву (районна Станція юних техніків) (2 місце); Богдан Дмитрусь – гончар (м. Бережани) (3 місце); Ганна Керничишин – майстриня Бойківської кухні (4 місце). Переможці конкурсу, та майстри: Керничишин Ганна і Василь, Бабчинська Марія, Владковський Віталік, Любомир Кушик та Микола Кітраль отримали подарунки від спонсорів Свята Ремесел. Майстер залізної трембіти та дримби Микола Кітраль отримав на згадку про “День міста – 2015” святкову вишиванку.
Організатором Свята Ремесел виступили працівники музею «Бойківщина», і в цьому їм допомогли волонтери: Годорак Вікторія, студентка Львівської Національної Академії Мистецтв; Герцяк Тарас, учень Брошнівського училища, Герцяк Христина, учениця Вигодської СШ I-III ст.; Тріщ Оксана, учениця 9 кл. Пшеничнянської СШ I-II ст.
Щиро дякуємо спонсорам Свята Ремесел – 2015 Тетяні Матвєєвій (об’єднання «Самопоміч») та магазину «Писанка» (приватному підприємцю Миколі Гоменюк).
Майстри промислів, бойківської кухні та «музики» на згадку про ярмаркування у Долині отримали пам’ятний значок із зображенням музею та написом «Свято Ремесел-2015».
Так швидко проминає стурбоване воєнними подіями в Україні карпатське літо. Минув і День міста, який відзначив вік Долини – 1036, а зустріч долинян і гостей міста з великою групою майстрів, що приїжджали до мальовничого містечка – знову і знову надихатиме всіх на працю задля розквіту нашої Вітчизни.
Тетяна Гнатковська,
науковий співробітник музею «Бойківщина»