Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

«Сонячна Січ» Болехівщини в гостях у долинян

Моліться люди України за тих, хто на передовій

Моліться за чужого сина, щоб вас колись потішив свій,

Ті хлопці, нам не є чужими, що нашу волю бережуть.

Вони не знають, чи живими колись до матерів прийдуть…

«Сонячна Січ» Болехівщини в гостях у долинян29 березня у конференц-залі долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулось відкриття виставки «Народна війна 1917-1932 рр.». Глибокий інформативний пласт світлин та документів, розміщений на тридцяти банерах, представляла в рамках проекту «Національно-патріотичне виховання» Всеукраїнської інформаційно-профілактичної акції “Відповідальність починається з мене” – молодіжна громадська організація «Сонячна Січ» (м. Болехів).

На початку заходу членів МГО «Сонячна Січ» привітала керуюча справами виконавчого комітету Долинської міської ради Світлана Сапетна, наголосивши, що «ця виставка стане доброю нагодою вивчення історії України долинської молоді». Пані Світлана зауважила, що можливо в майбутньому ця виставка поїде до Чехії, щоб і за кордоном українці мали можливість дізнатися про її історію, завдяки значної кількості фотодокументів та світлин з українських архівів.«Сонячна Січ» Болехівщини в гостях у долинян

Керівник МГО «Сонячної Січі» Віталій Кульпа провів короткий інформаційний екскурс експозицею, автором якої є Роман Круцик – відомий дослідник, багатолітній голова Київського осередку Всеукраїнської правозахисної організації “Меморіал” ім. В. Стуса, наголосивши, що виставка зареєстрована у Міністерстві освіти і науки України.  Під час розмови, п. Віталій зауважив, що музейна експозиція «Народна війна» перед усім спростовує твердження деяких вітчизняних і зарубіжних політиків: теперішня незалежність дісталася нашому народові випадково, внаслідок збігу певних геополітичних обставин; вона не була наслідком тривалого прагнення нації до визволення. На основі архівних документів у виставці вперше виведена статистика визвольного руху 1917-1932 рр.: кількість підпільних організацій, повстанських загонів, збройних повстань та стихійних виступів селян. Завдяки цій виставці також спростовується припущення, що прагнення українців бути незалежними мало окреслене регіональне значення, що, саме за неї боролось винятково населення Західної України. За незалежність боролась вся Україна. Боротьба Західної України у вигляді ОУН і УПА була продовженням національно-визвольних змагань, які  ніколи не припинялись на території Великої України. Водночас експозиція заперечує багаторічне твердження комуністичних ідеологів, що у 1917-1923 рр. в Україні відбувалась громадянська війна. На основі документів архіву Міністерства Оборони України доведено, що громадянської війни не було, а відбувались три військові окупації України Росією, які майже на третину зменшили її кордони. До прикладу, на осінь 1920 р. на Україну було направлено 1 млн. 200 тис. російської армії. До того ж, опісля III-ої окупації на українських загарбаних землях було створено загони ЧК – чекіські групи більшовиків, які знищували непокірне новій владі українське населення. А наступним кроком окупантів були голодомори…

«Сонячна Січ» Болехівщини в гостях у долинянЛюбомир Мультажинський, один з активістів «Сонячної Січі», познайомив відвідувачів виставки з історією створення молодіжної громадської організації, що має девіз «Той, хто хоче, знаходить можливості, хто не хоче – шукає причини» та представив її діяльність.  Всі члени «Сонячної Січі» в минулому – козаки IV Козацької сотні Майданської Січі. Саме на Майдані народилась ідея створити свою організацію, і, повернувшись із Труханового острова по своїх домівках, розпочалась праця із допомоги воїнам АТО. Пізніше, «щоб упорядкувати всю пророблену працю і піти далі», вирішили створити МГО «Сонячна Січ»,  більшість членів якої працює в с. Підбереж, інша – в м. Болехові. 8 лютого 2016 р. «Сонячна Січ» святкувала свою першу річницю.

Збір та заготівля «Карпатського» чаю для воїнів АТО, акції з плетення маскувальних сіток, організація просвітницького уроку із тактичної медицини для старшокласників у Підберезькій  ЗОШ та вечірніх переглядів патріотичних фільмів на великому екрані, збір та відправка партій волонтерської допомоги в зону АТО, вшанування річниці смерті Героїв Небесної Сотні Сергія Синенка та Максима Шимка, поїздка на острів Хортицю, організація семиденного вишколу «Тулумбас»у м. Києві для 23 дітей, «Сонячна Січ» Болехівщини в гостях у долиняннадання продовольчої волонтерської допомоги «Труханівській Січі», участь у зональному етапі обласного турніру серед молоді «Що? Де? Коли?», у Всеукраїнському спортивно-оздоровчому заході «Руханка», у V-ій ювілейній  Всеукраїнській Акції «Зробимо Україну чистою!», у Великому Козацькому колі засновників Українського Козацького Війська (м. Київ, «Труханівська Січ»), у хресній ході на честь освячення пам’ятника Гонті і Залізняку (м. Умань), у традиційному фестивалі патріотичної пісні «Яворина – 2015», акція по прибиранню території старої школи в с. Підбереж, організація та проведення першого турніру у стилі Кросфіту «Козацький Грець», чотирьох молодіжних військово-патріотичних вишколів, праця по відновленню та впорядкуванню могил Українським Січовим Стрільцям на центральному кладовищі м. Болехова, ініціювання встановлення пам’ятного Знаку героям Небесної Сотні та Героям неоголошеної війни (с. Підбереж) – вся праця «сонячних січовиків» відображена помісячно у вигляді світлин у річному власноруч виготовленому календарі «Сонячна Січ».

І, як результат роботи, молодіжна організація отримала від ГО «Труханівська Січ» 20 карематів, 4 пейнтбольні автомати, нагороджена ОДА обласної Ради за вагомий внесок у реалізацію державної молодіжної політики на Прикарпатті. Одна із останніх патріотичних акцій вже 2016 р.– збір і відправка української художньо-патріотичної літератури на терени Луганщини. Триває пошук приміщення (ймовірно у Долині) для постійної музейної експозиції «Майдан. АТО – спогади і реальність», що нараховує велику кількість експонатів і на даний час експонується у музеї  історії м. Болехів ім. Р. Скворія. Як запевняє п. Любомир, «хоча роботи зроблено багато, та нас всього семеро – самих активних її членів…».

Привітав всіх членів МГО «Сонячна Січ» о. Василь Бурій – парох УГКЦ с. Липи, який щорічно разом з патріотичною молоддю, активістами громадських організацій та жителями сіл Долинщини очолює з молитвами та патріотичними піснями Хресну Дорогу, що пролягає бойовими стежками  ОУН-УПА до гори Яворина.  Поблагословив на служіння Богу і Батьківщині, подякував за мужність і витривалість та подарував  всім учасникам зустрічі «сердечка-обереги».

Музичним дарунком о. Василя для всіх учасників зустрічі було виконання  релігійної пісні «Дай, Боже, сили нашим солдатам» молитви – оберігу за всіх воїнів України «Господи помилуй».

Для побажань, порад та подальшої співпраці члени МГО «Сонячна Січ» залишили для відвідувачів експозиції Книгу Відгуків, для ознайомлення зі своєю колекцією козацьких пісень, що звеселяють душі «сонячних січовиків» під час подорожей – власноруч виданий «Пісенник». «Сонячна Січ» Болехівщини в гостях у долинян

Виставка «Народна війна 1917-1932 рр.» має намір подорожувати містами та селами Прикарпаття з метою національно-патріотичного виховання молоді бойківського краю. Поряд – розташована благодійна скринька для тих, хто має намір допомогти або ж посприяти коштами Молодіжній Громадській організації «Сонячна Січ» Болехівщини.

«Сонячна Січ» Болехівщини в гостях у долинянУ музеї «Бойківщина» можна придбати каталог-путівник – примірник виставки (сотні світлин і документів, що зображені на інформаційних банерах, виданий у Києві за підтримки Мистецького фонду ім. Короля Данила) і також трьохтомник (збірник документів) Романа Круцика «Чекіське досьє».

Наприкінці зустрічі з болехівськими січовиками всі учасники зустрічі виконали одну з популярних сучасних козацьких пісень «Хай живе Україна». https://www.youtube.com/watch?v=sNBzlsqLbiU

Власне у майбутньому, а саме на християнське свято Покрови – День Українського козацтва, музей «Бойківщина» планує експонувати другу виставку за підтримкм МГО «Сонячна Січ» – «Майдан. АТО – спогади і реальність».

Виставка триватиме до 25 квітня 2016 р.

Вчителі історії України та краєзнавства загальноосвітніх шкіл Долинщини мають можливість не тільки відвідати експозицію «Народна війна 1917-1932 рр.» з групами школярів, але й розкрити для юнацтва одну з вагомих причин відвідувати інформаційно-історичного характеру виставки, до прикладу, як безперечна допомога на екзаменаційних тестах по історії рідного краю.

Ласкаво запрошуємо до перегляду та підтримки МГО «Сонячна Січ»!

Слава Україні! Героям Слава!

Тетяна Гнатковська,

науковий співробітник музею «Бойківщина»

Хай живе Україна! Музика П. Процько              

1. Як у Цареграді, славних козаченьків,

Вражі бусурмани, вішали на гак.                             
Глянувши востаннє на цей світ біленький,             
У смертну годину козак мовив так:                        
Приспів:
Хай живе, живе Вільна Україна.
Хай живуть, живуть вічно козаки.

Хай цвіте, хай цвіте червона калина.

Нехай згинуть воріженьки на вічні віки
. | 2р.   

2. Як вороги кляті нас на кіл саджали,

Як живцем палили, у смолі пекли,                           

Козаки у ката життя не благали
Про долю Вкраїни думи їх були.

Приспів.
3.
Хто живе на світі і хто жити буде,

Хто шляхи козацькі буде ще топтать,

Щоб буяла воля, щоб раділи люди, –
Дай їм, Бог, востаннє ці слова сказать.

Приспів.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).