В п’ятницю, 19 квітня конференц-центр Долинського краєзнавчого музею „Бойківщина” приймав в своїх стінах важливу та неординарну подію в культурному житті міста – розширене спільне засідання містобудівної ради при міському голові та «Клубу краєзнавців». А приводом для зборів стало бажання в широкому колі обговорити перспективи проведення в 2014 році в Долині широко анонсованого бойківського фестивалю, з нагоди відзначення знакових дат для територіальної громади – 100 річчя від дня народження його видатних уродженців Омеляна Антоновича та кардинала Мирослава (Івана) Любачівського.
Зокрема, одним з важливих заходів підготовки до цієї культурної події десятиріччя для нашого міста, розглядається встановлення пам’ятників обом цим видатним долинянам. Власне, це питання і було основним на порядку денному засідання, гостями якого, окрім наших краян, були шановані гості: з США виконавчий директор Благодійної Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів Ігор Воєвідка, який в ці дні перебував в Україні з робочим візитом, а також директор Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника Мирослав Романюк та архітектор Марта Драгомирецька.
Головував на засіданні міський голова Долини Володимир Гаразд, який у своєму вступному слові передовсім ще раз проінформував присутніх про плани міста з проведення бойківського фестивалю, озвучив орієнтовну дату – травень 2014 року та ті кроки які вже були зроблені в контексті підготовки. Зокрема, активна співпраця з боку міста вже розпочата з Українською Греко-Католицькою Церквою, ведуться переговори щодо участі в святкових заходах Блаженнішого Владики Святослава. В якості важливого партнера в організації фестивалю, Долинська міська рада також бачить Фундацію Антоновичів, яку на засіданні представляв пан Воєвідка, зокрема в питанні фінансування спорудження пам’ятника Омеляну і Тетяні Антоновичам. Щодо цього монументу, міською радою ще в минулому році було проведено масштабний і професійний конкурсний відбір ескізних ідей, визначено місце встановлення – на площі перед музеєм, а також і сам проект-переможець – ідея художника-дизайнера Руслана Романишина та скульптора Василя Заляска. Концепція пам’ятника, нагадаємо, передбачає розміщення монумента видатному подружжю меценатів на площі в русі, на прогулянці, без будь-яких значних підвищень та постаментів, немов би цим самим демонструючи їх близькість до людей. Сам пам’ятник повинен гармонійно вписатись в дизайн музейної площі, прикрасити та довершити її.
Руслан Романишин у своєму виступі зазначив, що вже такої нагоди як бойківський фестиваль і 100-річчя від дня народження Антоновича і Любачівського не буде, тому пам’ятник по плині цього часу не буде вже таким актуальним, і якщо його і встановлювати, то тільки зараз приурочивши це дійство до таких пам’ятних дат.
Оскільки з міського бюджету можна виділити не таку велику суму на спорудження пам’ятника, Володимир Гаразад сподівається на підтримку громади Долини, яка готова внести свій посильний внесок в спорудження монументу. Проте, враховуючи необхідність фінансування в наступному році численних заходів і видатків міжнародного фестивалю, аж ніяк не доводиться очікувати того, що в міському бюджеті вдасться віднайти повну суму від необхідного кошторису. Саме тому, місто дуже розраховує на фінансову підтримку з боку Фундації Антоновичів.
В свою чергу Ігор Воєвідка, від імені Фундації, перш за все запевнив всіх присутніх в підтримці та схваленні ідеї вшанування 100-річного ювілею Омеляна Антоновича та Кардинала Любачівського, а також в готовності долучитись до організаційних процесів. В той же час, він озвучив ряд альтернативних думок, щодо спорудження пам’ятника подружжю. За словами пана Воєвідки, багато з тих хто знали Антоновичів як насамперед надзвичайно скромних людей, сьогодні припускають, що якби була можливість запитати у них самих про доцільність спорудження пам’ятника, то очевидно вони б відмовились. Крім того, спорудження пам’ятника сьогодні зовсім не дешеве задоволення, а в силу обмежених фінансових можливостей Фундації, розглядати варіант фінансування з їхнього боку великої частки будівельних робіт не доводиться. Як альтернативу, Фундація пропонувала значно більш фінансово прийнятний сценарій, що міг би полягати у встановленні на стіні музею меморіальної дошки Антоновичам.
Проте, в подальшій дискусії згадана ініціатива, озвучена Ігорем Воєвідкою, практично одностайно була відкинута. Зокрема, щодо доцільності спорудження саме пам’ятника висловились і сам міський голова Володимир Гаразд, а також почесний та діючий голови районної організації ВТ „Просвіта” Степан Янковський і Василь Олійник, член «Клубу краєзнавства» Іван Ярич, редактор газети «Свіча» Ярослав Савчин, старший науковий співробітник музею Іван Матіїв та інші присутні. Зокрема, в своєму слові автори ідеї пам’ятника Руслан Романишин та Василь Заляско ще раз наголосили на промовистій ідеї монументу, а також на своєму бажанні через цей проект долучитись до розвитку рідного міста, збереження та увіковічення пам’яті видатних земляків. Про це, зокрема красномовно свідчить озвучена авторами вартість втілення проекту, яка є близькою до собівартості, а також задеклароване бажання окрім монумента Антоновичам, частково жертовно виготовити для Долини погруддя кардиналу Любачівському для встановлення на території церкви в старій частині міста. На думку більшості виступаючих пам’ятник окрім декоративної, покликаний буде виконувати надзвичайно важливу виховну функцію, зокрема для молоді та всіх наступних поколінь долинян, а також всіх тих, хто через нього зможе пізнати для себе велич історичних постатей Антоновичів, не знаючи до цього моменту зовсім нічого про цих людей та їх внесок в розвиток рідної України.
На завершення дискусії всі, в тому числі і пан Воєвідка, були одностайні саме щодо необхідності спорудження пам’ятника, фінансування якого необхідно буде пропорційно розподілити між міським бюджетом, Фундацією Антоновичів, а також з залученням додаткових коштів спонсорів і меценатів. На цьому, власне, і вирішили завершити засідання, принагідно домовившись в найближчий час спільно попрацювати над формуванням широкої загальноукраїнської концепції відзначення ювілею Омеляна Антоновича, з проведенням заходів не лише в Долині, але й у Львові та Києві.