6 лютого 2020 р. виповнюється 106-а річниця від Дня народження уродженця нашого містечка, доктора права, громадського діяча, Почесного громадянина Долини і Львова, відомого мецената, – Омеляна Миколовича Антоновича. За партійною приналежністю О. Антонович – член ОУН, за політичну діяльність відбував покарання у польській в’язниці, пізніше – у концтаборі Саксенгаузен. Після еміграції разом з дружиною Тетяною Терлецькою в кінці 1949 р. до США, брав участь у роботі закордонного представництва УГВР у Вашингтоні (1951-1960-ті рр.).
Щодо освіти. Змалечку старанно вчився і намагався осягнути науки, надаючи перевагу мовам, праву, та торгівлі. Опісля навчання в народній школі Українського педагогічного товариства (УПТ) в Долині, продовжує навчання в Академічній гімназії у Львові, гімназії у Перемишлі, католицькому університеті в Любліні, Вищій торговій академії в Познані, Торговій академії в Берліні, на юридичному факультеті Українського університету в Празі.
Від 1950 р. проживав у Вашингтоні та 6 років очолював працю товариства «Об’єднання українців Вашингтона». З 1960 р. займався фермерством, і одноосібно жертвував кошти на українські школи та шпиталі за кордоном.
Коштами створеної у 1980 р. міжнародної благодійної організації «Фундація Омеляна і Тетяни Антоновичів» відзначено вже понад 70 лауреатів цієї Фундації грошовими нагородами за найкращі літературні й наукові праці, як в українській світовій діаспорі, так і в Україні, та надано стипендії, грошові дотації для реалізації важливих проектів в Україні та США.
До того ж, меценати – подружжя Антоновичів виділили з власного фонду близько трьох мільйонів доларів і вклали ці кошти у реконструкцію нового корпусу Бакалаврської бібліотеки Києво-Могилянської академії у Києві, реставрацію будівель бібліотеки ім. В. Стефаника у Львові, побудову музею «Бойківщина» та встановлення монументу «Борцям за Українську Державу» у рідному місті Долина, в оновлення Церкви Різдва Богородиці в історичній частині цього ж міста. Не всі досягнення та благодійні справи О. Антоновича перераховані, та багато проектів, започаткованих відомим меценатом продовжують свій розвиток.
Помер долинянин 28 лютого у 94 роки і похований у Львові на Личаківському кладовищі. Пам’ять про його добрі справи буде жити вічно.
Один з його проектів – Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» – вже більше як 16 років приймає гостей як з Долинщини, так і всієї України та закордону, і перший виставковий зал («Кімната родини Антоновичів») готовий знайомити кожного відвідувача із славетним життям Омеляна Антоновича.
Тетяна Гнатковська
науковий співробітник музею «Бойківщина»