Цього року лауреатом премії Міжнародної фундації Тетяни і Омеляна Антоновичів став ректор Українського католицького університету о. д-р Богдан Прах за книжку «Духовенство Перемиської єпархії та Апостольської адміністрації Лемківщини: у 2-х томах. Том 1: Біографічні нариси (1939-1989). Том 2: Документи і матеріяли (1939-1950)».
Церемонія вручення нагороди відбулася 22 жовтня в Посольстві України в США.
Праця отця Богдана Праха присвячена історії Перемиської єпархії й Апостольської адміністрації Лемківщини в буремний і трагічний період 1939-1989 рр. Це були роки, коли Церква пережила воєнне лихоліття, радянські, німецькі та польські репресії й насильну ліквідацію, ув’язнення, заслання та депортації духовенства і вірних.
Робота над книгами тривала понад 20 років.
У поясненні до премії зазначено, що це «збірка дбайливо підготованої інформації про греко-католицьке священство Української Католицької Церкви Перемиської єпархії та лемківських земель». Автор розшукав, зібрав, упорядкував і розшифрував цінні, а часто й крихітні матеріали та свідчення. Він створив багатий збір первинних документів, з яких скористає не один науковець, дослідних і письменник:
«Немає жодного сумніву в гідності цьогорічного домінанта, – сказала д-р Богачевська-Хом’як. – Його трудолюбиве життя – відкрита книжка справжнього відданого служителя Христового. Правдивий пастир не тільки за престолом. Пастир, який живе серед людей. Служить не собі, а людям. Його характеризують не слова, а вчинки. Цілеспрямовані та добре обдумані. А відтак – завжди ефективні. Він віддзеркалює відданість науці. Відданість праці над втілення тієї науки.»
У подячному слові отець Богдан Прах зазначив, що робота над дослідженням була масштабною. За роки роботи в архівах та спілкування вдалося зібрати 5 тис. свідчень, 100 тис. архівних матеріалів. «Для мене було важливо, щоб пам’ятник людям, які були перед нами, таки постав у вигляді цієї книжки. Коли ми з дружиною відкривали сторінки архівних документів, у яких була надзвичайно велика трагедія та, водночас, ще більша сила людського духу, це нас захоплювало», – каже о. Богдан.
Довідка про Фундацію Тетяни і Омеляна Антоновичів
Подружжя Омелян і Тетяна Антоновичі створили свою Фундацію наприкінці 1980 року у Вашингтоні, де вони тоді жили. Метою Фундації є «допомагати розвиткові культури України, включно, але не лише, із такими галузями, як українська література, історія, релігія, гуманітарні науки. Спонукати, підтримувати і заохочувати досягнення і цих ділянках і підтримувати порозуміння між українськими та американськими народами».
Премію Фундації вручають щороку.
За роки існування Фундації Антоновичів було вручено понад 60 премій, серед лауреатів якої були такі відомі в літературі та науці постаті, як: Орест Субтельний, Дейвід Сондерс, Роберт Конквест, Збігнєв Бжезінський, Богдан Гаврилишин, Ярослав Дашкевич, Юрій Андрухович, Ліна Костенко, Оксана Забужко, Богумила Бердиховська, Тімоті Снайдер, владика Борис Ґудзяк та ін.
Адміністрація музею “Бойківщина”