18 жовтня 2016 р. у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбувся урочистий урок національно-патріотичного виховання за участі побратимів–козаків МГО «Сонячної Січі» (с. Підбереж, Болехівська міська рада) Віталія Кульпи та Володимира Савчина в рамках діючої виставки, що нараховує біля 150 експонатів з Київського Майдану. Власне ще 14 жовтня «сонячні січовики» до Свята Покрови, Дня Українського козацтва, Дня народження УПА та Дня захисника України створили у музеї «Бойківщина» експозицію «Від Майдану до Передової», власноручно змонтувавши копію однієї з барикад Майдану із серією національних прапорів, відобразивши її вартових, куточка санчастини тощо.
Додатком до експозиції виставки, що в майбутньому увійде в склад основної експозиції музею, послужила серія експонатів з Майдану та передової АТО від громадських організацій «Волонтери. м. Долина», «Асоціації ветеранів АТО у Долині» (національні прапори, свічки-буржуйки, зразок маскувальної сітки, снаряди, зразки тубусів сучасної української зброї, українська воєнна форма радянського зразка тощо).
На початку заходу всі учасники зустрічі вшанували Хвилиною Тиші всіх полеглих за Україну героїв.
Віталій Кульпа – керівник МГО «Сонячна Січ», побратим 4-ї козацької сотні, взявши слово, розповів долинським школярам і всім присутнім про створенням молодіжноїорганізації, об’єднання патріотичної молоді навколо неї, початок збору експонатів з Майдану і цілий ряд проведених заходів і праці (до прикладу: вело подорожі по місцях героїчної Слави, тренінги і спортивні змагання, військово-патріотичні вишколи, участь у патріотичних фестивалях, подорож до Києва у річницю подій на Майдані, щосуботній перегляд патріотичних фільмів, зустрічі у школах тощо; вся праця національно-патріотичного виховання за 2015 рік щомісячно відображена у світлинах власноруч виготовленого календаря «Сонячної Січі», який є додатком до експозиції). «Опісля того, як Революція Гідності відбулась, і всі її учасники роз’їхались по домівках, активні майданівці-односельчани вирішили почати зміни у себе на місцях. Ми почали із свого села Підбереж. Почали з того, щоб контролювати роботу влади в селі, та, щоб спростувати про себе чутки, створили молодіжну громадську організацію «Сонячна Січ». «Наше основне завдання – виховати патріотичну молодь…».
Затамувавши подих долинська молодь слухала розповідь учасника Майдану Віталія Кульпу і при цьому, кожен експонат «говорив сам за себе»: чим служив на Майдані і яким чином оберігав життя його учасникам. Весь цей час сотня пар очей Небесної сотні на фоні «живого вогника пам’яті і пошани» немовби мовчазно свідчила правдивість слів козака 4-ї сотні Майдану.
Опісля ознайомлення з виставкою школярі старших класів Долинської ЗОШ № 7 та середніх Оболонської ЗОШ – учасники зустрічі ставили «січовикам» цікаві запитання, і на їх подив отримували несподівані відповіді. Зустріч плавно перейшла у формат діалогу. Козаків-побратимів засипали запитанням – всі прагнули дізнатись, почути з перших уст, як же насправді там було… І коли зустріч завершилась, зосереджені погляди молоді видавали зацікавленість чи то про спогади про «духовного батька Майдану» – Тараса Шевченка (двометрову скульптуру на Майдані, а частини дерев’яної бандури, як майданівський експонат, у експозиції), вислови: «Батя, я стараюсь», «Відповідальність починається з тебе», «Виправляй минуле. Керуй теперішнім. Передбачай майбутнє», «Без зброї – Ти раб» та ін., думки: «..героїв на Майдані було набагато більше ніж сотня, але розслідування належно не ведеться: «беркутівців» то арештовують, то відпускають..», «козаки-побратими ще довго перебували на Майдані, але вони були не бездіяльними – щодня відвідували суди, щоб захистити майданівців, що були за гратами, спонукуючи суди розслідувати справи Майдану..», випадки, коли «антимайданівці» переходили на сторону Майдану і навіть деякі беркутівці», згадки про те, як одягали на себе захист з різних підручних речей «щоб, як будуть бити, – не так боліло… (окулярі пластикові, каріматні безрукавки, бляхові наколінники тощо…), як беркутівців від позицій відлякували салютницями, «сухий закон» Майдану і покарання «на п’яту точку» у штурмовій палатці, про те, що козак Гаврилюк був обозним у сотні № 4, чому були потрібні балаклави і перепустки, роль дівчини або жінки на Майдані, найнижчу температуру повітря на Майдані тощо.
Під час зустрічі з учасниками Майдану всі її учасники мали змогу переглянути «Збірник козацьких пісень», виготовлений власноруч «січовиками» для туристичних походів та посиденьок біля нічної ватри, також залишили побажання для «Сонячної Січі» у Книзі Відгуків та взяли візитки для подальших контактів, хоча можливо спілкуватися із побратимами також на інтернет-сторінках facebook і контакти.
На згадку про організацію виставки та національно-патріотичне виховання долинської молоді і не тільки, адміністрація музею «Бойківщина» подарувала членам МГО «Сонячна Січ» книгу «Історія Долини».
Слід наголосити, що співпраця музею «Бойківщина» з МГО «Сонячна Січ» триває вже із середини березня 2015 р. (Саме тоді «січовиками» у музеї «Бойківщина» була представлена виставка «Народна війна 1917-1932», що експонувалась на площі Майдану у Києві 1914 року).
В кінці зустрічі всі її учасники спільно виконали молитву-гімн «Боже Великий єдиний», таким чином помолившись за всіх героїв Майдану і всієї України, в тому числі і воїнів АТО, що на передовій під ворожими кулями та снарядами захищають кордони української землі. А пам’яткою про урок патріотизму з членами МГО «Сонячної Січі» і вшануванням героїв Майдану всім присутнім буде служити спільна світлина.
Виставка «Від Майдану до Передової» триватиме до 13 листопада ц.р.
Герої не вмирають! Слава Україні! Героям Слава!
Тетяна Гнатковська
науковий співробітник музею «Бойківщина»