Працюємо щодня 9: 00–18: 00 без обіду

Back to all Post

Майстер-клас з миловаріння

Майстер-клас з миловарінняОт і минув День 8 березня. Жінки залишились з приємними подарунками  та хорошим настроєм від привітань.

Учасники музейного заходу – майстер-класу з миловаріння, який відбувся напередодні Міжнародного жіночого дня 6 березня в приміщенні конференц-центру музею «Бойківщина» – також опинилися серед числа задоволених. 2-годинний майстер-клас під керівництвом Євгенії Самчик пройшов дуже цікаво. На початку майстер-класу діти переглянули презентацію про історію створення мила – коли і де його винайшли, як це ремесло поширилося в наших краях і які є способи виготовлення мила. Після презентації Євгенія Степанівна показала свої вироби, чим

Майстер-клас з миловаріння

ще більше всіх зацікавила, і розповіла про те, з чого почалось її захоплення.Майстер-клас з миловаріння

Мило довго було предметом розкоші і цінувалося разом з найдорожчими ліками і зіллям. Навіть заможні люди не могли

собі дозволити прати білизну таким дорогим милом. Для цього використовували різні глини, рослини. Прання було важкою справою, і займалися нею найчастіше чоловіки. У 1399 р. король Генріх IV навіть видав закон, який забороняв під страхом смерті члену

Майстер-клас з миловаріння

гільдії миловарів ночувати під одним дахом з майстрами інших ремесел – настільки ця професія була оповита таємницею! Проте зараз мило, безумовно, є в кожному будинку і його асортимент досить широкий.

На якому ж милі зупинити свій вибір?  Більша кількість мила виготовляється з синтетичних миючих засобів, штучних барвників та іншої шкідливої хімії. Купивши таке мило ми заощаджуємо наші гроші, але навряд чи ця економія порадує нашу шкіру. Таке мило змиває захисний жировий шар шкіри, часто викликає сухість, подразнення, передчасне старіння шкіри. У підсумку шкіра стає більш схильна до впливу хвороботворних мікробів. Натуральне органічне мило має тільки один мінус, його ціна вища, ніж у «комерційного». Натуральне мило зазвичайМайстер-клас з миловаріння виготовляється невеликими партіями, і для його виробництва використовуються натуральні жири і масла. Органічне мило не порушує захисний жирний шар шкіри, допомагає утримувати вологу, володіє оздоровчою дією: через 4-6 тижнів користування поліпшується робота шлунково-кишкового тракту, усуваються алергічні реакції (особливо це стосується дітей самого раннього віку), запобігає запальним процесам, поліпшується сон, збільшується регенерація шкіри, стимулюються процеси омолодження, адже шкіряний шар обновлюється на протязі всього життя.

Майстер-клас з миловарінняВ натуральне органічне мило повинні входити виключно корисні та природні складові – ефірні масла, які створюють приємний запах мила та перешкоджають випаровуванню з мила інших складових, екстракти рослин на водній або спиртовій основі, глина – цей компонент допомагає очистити і омолодити шкіру, природні омилювачі – кокосова, пальмова, оливкова олії та інші. Також добавляється кілька крапель харчового барвника, для легкого забарвлення мила та косметичні віддушки, по бажанню, які  нічим не шкодять і надають милу чудовий запах.

Майстер-клас з миловаріння


Шматочки мильної основи топилися і кожен творив своє ароматне мило, заздалегідь вибравши форму,

запах,ефірну олію і колір для свого виробу. Для того, щоб в милі не утворювалися бульбашки, форму, перед і після заливанням суміші, збризкували спиртом. Помішується мильна суміш тільки дерев’яною паличкою або пластиковою ложечкою, оскільки від металлу мило окислюється. Розтоплена мильна основа на водяній бані швидко застиває, тому кожен спішив додати 5-7 крапель віддушки, таку ж кількість ефірних олій, колір – кожен індивідуально, та квіти ромашки, календули або насіння льону та інші. Не варто сипати багато трав, вони можуть пошкодити вашу шкіру. Все це перемішується ложечкою і заливається у форму. Найкраще підходять силіконові. В залі панували легкі аромати лаванди, ягід  та фруктів. Коли мило затвердло, кожен дістав його з форм і радів результату, тримаючи в руках метелики, стрикозу, квіти, кекси та іншими форми, які вибрали для свого мила. В деяких діток вистачало мильної суміші для двох невеликих шматочків мила і вони розповіли, що це подарунок для мами і бабусі.

Майстер-клас з миловаріння


Майстер-клас з миловарінняНаймолодшій учасниці було 7 років, вона з задоволенням приймала участь у миловарінні разом із своєю

мамою. До творчої праці в цей день також долучилися школярі Долинської СШ №4 та СШ №6 і мама нашої співробітниці.

І майстриня,  і діти залишилися з чудовим настроєм та ароматними подарунками. Сердечно вдячні усім за участь та хорошу атмосферу. Щиро сподіваємося на повторення цього майстер-класу з такою ж успішністю.

Add Your Comment

Веб-сайт Краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів розроблено за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент веб-сайту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті, (натисніть на картинку, щоб перейти).