10 серпня 2014 р. в Долині відбулися урочистості з нагоди 100 річниці з Дня народження видатних українців, уродженців долинського краю Кардинала Мирослава Івана Любачівського та доктора Омеляна Антоновича. Розпочались урочистості з Архієрейської Служби Божої в церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Саме в цьому храмі, сто років тому Мирослав Іван Любачівський та Омелян Антонович були охрещені отцем – деканом Теодором Величковським. Очолив Святу Літургію глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук, який прибув до Долини з третім патріаршим візитом. Після Служби Божої поблизу церкви Різдва Пресвятої Богородиці відбулося урочисте відкриття та освячення пам’ятника Кардиналу Мирославу Івану Любачівському.
Духовенство, гості урочистих заходів після освячення пам’ятника Кардиналу Мирославу Любачівському урочистою ходою під супровід муніципального духового оркестру вирушили від пам’ятника Борцям за Українську Державу до краєзнавчого музею «Бойківщина», де відбулося відкриття та освячення пам’ятника подружжю Омеляна та Тетяни Антоновичів.
В цей день громаду міста з знаменною датою вітали багато гостей. На площі перед музеєм виступили президент Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів – Ігор Воєвідка, лауреат премії Антоновичів Микола Рябчук, автори та виконавці пам’ятника Руслан Романишин, Василь Заляско, Сиверин Рибчинський, почесний голова Долинської районної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» Степан Янковський, міський голова Володимир Гаразд, заступник начальника управління культури, національностей та релігії обласної державної адміністрації, голова обласної організації «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» Василь Тимків.
Лауреати премії Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів, які завітали в Долину 10 серпня: В’ячеслав Брюховецький, Ігор Калинець, Андрій Содомора, Леонід Фінберг, Юрій Шаповал, Микола Рябчук – ділилися своїми спогадами про зустрічі з подружжям Антоновичів, згадували хвилюючі моменти вручення премії, та залишили свої щирі побажання і спогади, котрі ляжуть в основу фільму, що створюється працівниками музею «Бойківщина» про Омеляна Антоновича, а також на фотографіях, що експонуватимуться цьогоріч у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» у рамках проекту «100 річчя Омеляна Антоновича».
Гідним продовження свята стало проведення урочистої академії «Кардинал Мирослав Іван Любачівський та доктор Омелян Антонович: з Долини до Вершини», на якій звучали цікаві розповіді про життя і діяльність ювілярів, також були продемонстровані фільми про Мирослава Івана Любачівського та доктора Омеляна Антоновича. Всі присутні активно вітали та ділилися враженнями і думками, намагаючись подарувати якомога більше позитиву у цей день для нашого міста. На урочистій академії були присутні духовенство, лауреати премії та очільники Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів, представники Українського Католицького Університету, творча та ділова еліта Івано-Франківщини, Львівщини та Долинщини, керівництво області та району. Ті, ж котрі мали щиребажання бути присутніми на конференції, проте, не мали такої змоги, через певні обставини, переказували свої вітання у не менш цікавий спосіб передаючи вітання поштою, або електронними листами. Один з лауреатів премії Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів вітав долинян такими словами: «Серце, свідомість і пам’ять линуть у Карпатський край, у славну Долину, на батьківську землю Омеляна Антоновича – видатного українця, лицаря національної справи, трудівника української духовної ниви.
100-ліття від дня його народження є знаменною подією в житті України,бо стільки, скільки він зробив для рідної культури, мало кому з нас пощастить зробити. У найтяжчі й найскладніші часи пан Омелян і пані Тетяна, створена й очолювана ними Фундація не просто підтримували національну культуру, а, без пересади, рятували її. І то як матеріально, значення чого неможливо применшити, так і морально, силою духу, вірою та надією. Воістину високий приклад служіння Вітчизні не гаслами й деклараціями, яких у нас хоч греблю гати, а реальними вчинками.
Доля щедро наділила Омеляна Антоновича розумом, талантами, багатим душевним потенціалом, і він зумів не тільки не розгубити ці дари на довгому й нелегкому життєвому шляху, а примножити їх і віддати Україні, рідному народові.
Я щасливий тим, що свого часу мав честь отримати премію Фундації О. і Т. Антоновичів. Згадуючи наше спілкування на врученні премії в Києві, я схиляю голову перед пам’ятним на все життя образом пана Омеляна.
Нехай буде йому земля пером.
Нехай Україна й надалі народжує синів такого ґатунку.
Щиро здоровлю працівників Музею, всіх долинчан з ювілейною датою їхнього земляка і патрона.
Слава Україні! Юрій Барабаш»
Також гості урочистих заходів змогли відвідати «Ярмарку Ремесел – 2014», організатором якої вже восьмий рік поспіль є Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів. Близько 120 майстрів народних ремесел з Івано-Франківської, Львівської, Хмельницької, Тернопільської, Рівненської, Чернівецької областей України прибуло цього дня показати свою майстерність.
На зеленій галявині Свята Ремесел було дуже гамірно: майстри пропонували оглянути відвідувачам свої вироби з кераміки та лозоплетіння, вишиті, гачковані та різноманітні прикраси та аксесуари до народного одягу, яскраві віночки та вироби з бісеру, дерев’яні різьблені та вироби з соломи.Водночас ткані, вишиті та гачковані українські народні костюми у веселкових кольорах приваблювали долинян та гостей міста. Близько десяти майстрів кераміки пропонували оглянути свої вироби,а гончарі Віталій Владковський з м. Івано-Франківська та Богдан Дмитрусь з м. Бережани впродовж цілого свята Ремесел проводили майстер-класи. Кобзар зі Львова Лайош Молнар вже декілька років являється почесним учасником Свята Ремесел і співом кобзарських пісень та грою на старосвітській лірі приваблював поціновувачів народного співу.
Майстер давнього ремесла Василь Керничишин з Пшеничника показував всім охочим, як виготовляли колись ґонту для покрівлі даху бойківської хати.
Біля кожного майстра збиралась групка гостей або ж туристів розпитати про ремесло, задати декілька питань, поділитись думками…
Разом з майстрами бойківського меду, 90 майстрів народних ремесел, в тому числі викладачі Долинської районної Станції Юних Техніків та Будинку Дитячої та Юнацької Творчості взяли участь у розіграші безкоштовної лотереї, водночас проголосували за найталановитішого майстра Ремесел – 2014. Перемогла у цьому конкурсі майстер виробів з вовни з Хмельницької області – Ріпа Марія Андріївна. На згадку про цю перемогу, вона отримала сувеніри та подарунки від музею «Бойківщина».
Поряд з майстрами живопису, учні художньої школи провели благодійну акцію по збору коштів воїнам Прикарпаття, виставивши на продаж свої художні твори.
Традиційно на площі Ремесел працювала бойківська кухня. Цьогоріч частували долинян, гостей міста та туристів бойківськими стравами, що готувалися на площі зранечку, – родина Гошовських: Світлана, Василь та Андрій з с-ща Вигоди, кухар Ганна Керничишин з с. Пшеничника. Саме цього року, можна було посмакувати різноманітними сортами домашнього сиру. Таку можливість надав підприємець Ігор Небилович.
Відвідувачі ярмарки по бажанню могли викувати на згадку про святкування у м. Долині срібного чи золотого долинара, монету «Долині – 1035» та ін.
Бойківська Ярмарка Меду і Ремесел – 2014 завершилась побажаннями миру на рідній українській землі, єднання, підтримки та взаєморозуміння, і звичайно зустрічі на Святі Ремесел – 2015.
Під час урочистостей у приміщенні музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів долиняни та гості міста мали можливість відвідати новостворені тимчасові експозиції.
Представлена експозиція «До 100-річчя з Дня народження Кардинала М. І. Любачівського» (колекція експонатів з Собору Св. Юра, м. Львів; документи, книги з інституту історії Церкви УКУ, м. Львів; копії та оригінали документів з фондів музею «Бойківщина»; колекція портретів священичих осіб долинського художника Олега Лавріва (7 шт.), 4 банери, які знайомлять з біографією Кардинала М. І. Любачівського: «Мирослав Іван Любачівський (1914-2000) Предстоятель Української Греко-католицької Церкви, Верховний Архиєпископ і Кардинал Богослов, проповідник і душпастир», «Предстоятель «в розсіянні сущих» (1984-1991)», «Глава відродженої Церкви (1991-2000)», «Візит Кардинала Мирослава Івана Любачівського в Долину, 1991 р. ».
До складу експозиції, приуроченої до 100-річчя з Дня народження доктора Омеляна Антоновича – колекція документів та фотографій з Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника (архів Антоновичів – Тетяни та Омеляна) – виставка «Біографічними сторінками Омеляна Антоновича», одяг, особисті речі подружжя Антоновичів та виставка приватної бібліотеки Омеляна Антоновича, фотовиставки – «Лауреати Премії Фундації Тетяни та Омеляна Антоновичів» та у фойє музею «Бойківщина» на тлі синьо-жовтої писанки «Дорогами кінострічок життя подружжя Антоновичів».
Гості міста та учасники урочистої академії «Кардинал Мирослав Іван Любачівський та доктор Омелян Антонович: з Долини до Вершини», мали змогу познайомитися з експозицією «Письменники Долинщини»–– колекцією справді цінних та цікавих книг письменників та поетів Долинщини. Серед них: «Спогади О. Антоновича» в 2-ох т., спогади «Між двома світовими війнами» Мирослава Антоновича у 2-ох ч., у двох книгах «Фундація Омеляна і Тетяни Антоновичів», збірники « З історії Долини» – Клубу краєзнавців, що діє при музеї «Бойківщина», каталоги фотоклубу «Промінь», що діє при музеї «Бойківщина», книги про відомих долинян, почесних громадян м. Долини тощо.
У конференц-залі гостям та долинянам була запропонована виставка художніх робіт «Наталя Курій-Максимів і Макс Максимів. Творча родина »
Приємним і важливим для Долини є те, що у такий непростий час на її землю все ж завітали небайдужі люди, котрі з вдячністю та повагою згадували про Кардинала Мирослава Івана Любачівського та доктора Омеляна Антоновича. Сподіваємося, що добрі і важливі слова про величні справи ювілярів проростуть добрими справами у житті нашого міста та й кожної людини зокрема.
Адміністрація Долинського краєзнавчого
музею «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів